czwartek, 12 czerwca 2014

Niebezpiczne pasożyty wewnętrzne I - Tęgoryjec

W tej serii pragnę przedstawić 3 najbardziej groźne dla Nas i dla naszych pupili pasożyty. Dzisiaj zajmiemy się TĘGORYJCEM.

Tęgoryjce należą do rodziny obleńców. Zalicza się je do gromady nicieni. Zazwyczaj występują w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Tęgoryjec psi może mieć długość aż 21 mm. Pasożytuje on w jelitach ssaków drapieżnych, takich jak psy i koty. Nazwa tych pasożytów związana jest z ich szczegółową budową. Umożliwia im ona przyczepianie się do błony śluzowej jelita cienkiego swojego żywiciela.

JAK ZARAŻAJĄ SIĘ ZWIERZAKI?
  • Larwami: Bezpośrednio połykając z gleby, przez żywicieli nieswoistych (myszy)
  • Przez skórę: Aktywne wnikanie larw
 OBJAWY U ZWIERZĄT:
  • Bezobjawowe
  • Niedokrwistość
  • Krwotoczne zapalenie jelit
  • Zapalenie płuc
  • Miejscowe zapalenie skóry na łapach
DIAGNOZA U ZWIERZĄT:
  • Jaja tęgoryjca w odchodach
  • Odchody ze śladami krwi

JAK ZARAŻAJĄ SIĘ LUDZIE?
  • Przez skórę: Aktywne wnikanie larw
OBJAWY U LUDZI:
  • Stany zapalne skóry


x Agnes

sobota, 7 czerwca 2014

WSZYSTKIEGO NAJ!!!!


Trzy lata temu na świat przyszedł mój najwspanialszy przyjaciel -
Maksymilian Frugo.
Było to przeznaczenie, gdyż tego samego dnia obchodziłam moje szesnaste urodziny.
Teraz mój grubasek jest już dużym i wyrośniętym psiakiem, którego kocham najbardziej na świecie <3

czwartek, 5 czerwca 2014

Korrida - mord z zimną krwią

Kolejny słoneczny dzień w Hiszpanii. Ludzie kupują bilety i zajmują miejsca na Arenie. Zaraz ma rozpocząć się sport, który większość z nich uważa za coś wspaniałego. Wszyscy wiwatują i krzyczą, gdy na środek wychodzi torreador... a potem rozpoczyna się prawdziwy mord z zimną krwią.

Korrida jest wyjątkowo popularna w Hiszpanii. Chyba każdy zna ten typ 'sportu'. Szkoda tylko, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż podczas jednego takiego występu tragiczną śmiercią ginie jeden byk.

Dlaczego?
Na początku torreador drażni byka i prowokuje go do ataku. Po nim tzw. pikador wbija lancę w unerwiony garb byka, a po nim piesi wybijają w to samo miejsce krótsze włócznie. Ma to na celu całkowite zmęczenie zwierzęcia oraz osłabienie mięśni karku, aby matador mógł szpadą zabić niewinne stworzenie, które cierpi jedynie przez próżność człowieka. Obrzydliwe jest również to, iż jeśli matadorowi uda się zabić byka za pierwszym razem - może na pamiątkę odciąć zwierzęciu ucho lub ogon.

Nie wiem, dlaczego ludzi bawi wykrawanie się zwierzęcia oraz torturowanie go. Spór o korridę trwa od dziesięcioleci i na szczęście została już zniesiona w 2012 roku. Niestety, ale mimo tego czasem odbywa się jeszcze ten ohydny mord.

Jesteś zwolennikiem korridy? W takim razie zobacz sobie z bliska, co sprawia Ci tak ogromną radość. Mam nadzieję, że dzięki temu się zastanowisz, czy aby na pewno to piękny sport:






 Dalej jesteś z siebie dumny? Jeśli tak, to
nie masz prawa nazywać się mianem człowieka!

x Agnes

środa, 4 czerwca 2014

Oczami Maksia cz. I - Czyli co nieco o labkach

Pragnę rozpocząć krótką serię zainspirowaną jedną z moich najukochańszych ras psów, a mianowicie labradorów. Będę tu opisywać labki, jak je wychować, ciekawostki z ich świata oraz trening.

Na samym początku krótka charakterystyka.

LABRADOR RETRIVER

Maks i jego pierwsza zimna :>


 Jedna z najbardziej popularnych ras psów na całym świecie. W styczniu 2013 roku zostały ogłoszone najpopularniejszą rasą świata. Jednakże obecnie pozycja ta mogła się nieznacznie zmienić.
Ich przyjazne nastawienie sprawia, iż mogą być wspaniałymi przyjacielami i stróżami nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci.






Labradory są nieco podobne do Goldenów i niestety często uważa się, iż obie te rasy są tym samym. Nieprawda. Labki są zaliczane do psów kategorii sportowe, myśliwskie i tropiące. Pochodzi z Nowej Fundlandii (nie z wyspy Labrador, jak może na to wskazywać jego nazwa) i jest nazywany psem Świętego Jana. W ich żyłach płynie krew pierwotnych psiaków Wikingów oraz Indian dlatego mimo niezbyt dużej wielkości są potężne i masywne. Pierwotnie labki były wykorzystywane przez rybaków do pracy przy sieciach oraz myśliwych. Do Europy trafiły w 1815r., gdzie rybacy zaczęli sprzedawać swoje psy Anglikom. Z natury nie jest on złośliwym ani agresywnym psem. Doskonale nadaje się na 'domowiaka', w którym jest gromadka dzieci. Są podatne na szkolenia. To bardzo, ale to bardzo inteligentne psy, które również zyskały popularność jako przewodniki, czy pracujące w policji. Labradory cechuje głównie wspaniały węch, dociekliwość oraz... niepohamowana energia i chęć zabawy. Uwierzcie mi na słowo, powiedzenie, iż są to wieczne szczeniaki sprawdza się :)

Jak wspomniałam wyżej, rasa ta idealnie nadaje się na psa domowego, gdyż jego kolejnymi wspaniałymi cechami jest opiekuńczość, spokojny charakter oraz wesołe usposobienie. Jednakże należy pamiętać, iż labradory potrzebują solidnej porcji ruchu, gdyż niestety są wliczane w rasy podatne na otyłość. Należy też zwracać uwagę na ich opadające uczy, gdyż ze względu na zamiłowanie do wody i utrudnienie dostania się powietrza, często dochodzi do ich zapaleń.

Labek w pigułce:
WZROST: 53 - 61 cm
WAGA: 25 - 37 kg
PRZECIĘTNA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 - 12 lat
POCHODZENIE: Kanada
DOSTĘPNE UMASZCZENIA: Czarne, brązowe, białe oraz biszkoptowe
OPIS: Pies mocnej budowy z nieco wydłużonym tułowiem, silnie umięśniony. Mocna głowa, opadające uszy o średniej wielkości, wesoło noszony ogon. Sierść jest krótka, prosta i twarda.